Miś Bajkuś w Krainie Bajkoterapii

PROJEKT REALIZOWANY W ROKU SZKOLNYM 2021/2022 W GRUPIE IV JEŻYKI 5-LATKI

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Miś Bajkuś w Krainie Bajkoterapii”

Informacje o projekcie

Dzięki bajkom dziecko potrafi inaczej spojrzeć na świat, dają mu one wsparcie i stają się źródłem ich przeżyć. Nauczyciel u boku rodzica staje się osobą odpowiedzialną za rozwój dziecka zarówno intelektualny jak i emocjonalny. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów bajkoterapia może być kluczem do ich rozwiązania.

Bajki terapeutyczne są gatunkiem literackim najbardziej przemawiającym do dzieci, ponieważ są pomieszaniem świata realnego, który widzą na co dzień ze światem fantastyki. To połączenie mocno oddziałuje na wyobraźnię dziecka oraz jego sferę psychiczną. Bajki pomagają zrozumieć, iż to, że ktoś się boi, wstydzi czy smuci jest rzeczą całkowicie normalną. Dzieci w wieku przedszkolnym z łatwością utożsamiają się z bohaterami opowiadań których słuchają. Bajki są często świetnym punktem wyjścia do poważnej rozmowy, a także bliższego poznania trudnej sytuacji dziecka. Jeśli problem dziecka nie zostanie niezauważony i nie rozwiązany rzutuje to na jego psychikę i dalsze życie. Bajka kształtuje i rozwija osobowość dziecka, dzięki niej poznaje świat, sens życia. Uczy jak postępować w życiu i jak radzić sobie z problemami.

Niniejszy projekt skierowany jest do dzieci 4-6 letnich. Jego głównym zadaniem jest realizacja zadań określonych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego oraz ich rozszerzanie w celu pobudzania aktywności artystycznej dzieci.

Na potrzeby projektu wykorzystane zostały bajki psychoedukacyjne napisane przez autorkę książek z zakresu Bajkoterapii Marię Molicką.

Bohater bajki czytanej dzieciom mierzy się z podobnym problemem do tego, z którym może na swojej życiowej przeżyć dziecko. Wówczas dzięki bajce dziecko zdobywa doświadczenie w rozwiązywaniu różnorodnych problemów przyswajając w ten sposób pozytywne wzory zachowań, które mogłoby zastosować. Poprzez bajkoterapię w połączeniu z edukacją teatralną uczymy dzieci empatii, radzenia sobie z emocjami oraz wzmacniamy jego poczucie własnej wartości.

Cel główny projektu:

Wzmacnianie poczucia własnej wartości dzieci poprzez wykorzystanie różnych form aktywności twórczej w postaci zabaw parateatralnych oraz przedstawień w oparciu o bajki terapeutyczne.

Cele szczegółowe projektu:

• akceptacja przez dziecko samego siebie
  •  rozwijanie wyobraźni
  • poprawne wyrażanie przez dziecko swoich emocji oraz uczuć – stymulowanie procesów emocjonalnych i poznawczych
  • utożsamianie się z bohaterami w celu rozpoznania ich uczuć oraz emocji
  • zapoznanie dzieci ze sposobami rozwiązywania problemów
  • budowanie pozytywnego nastawienia dzieci do życia
  • pobudzanie twórczej aktywności dziecka
  • pobudzanie inwencji twórczej dziecka
  • poszerzanie słownictwa dzieci
  • kształtowanie umiejętności logicznego myślenia
  • budowanie umiejętności odróżniania przez dziecko dobra od zła
  • kształtowanie umiejętności radzenia sobie przez dziecko w sytuacjach dla niego trudnych

Organizatorem projektu „Miś Bajkuś w Krainie Bajkoterapii” jest Przedszkole Niepubliczne Bajkolandia oraz Przedszkole nr 80 „Królestwo Maciusia” mieszczące się na terenie miasta Bydgoszczy.

Autorkami projektu są nauczycielki wychowania przedszkolnego: mgr Amanda Fuss mgr Katarzyna Lorkowska