Wyzwania Teodora

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY „WYZWANIA TEODORA”

czyli o tym, jak pewien bocian o imieniu Teodor chciał zostać profesorem nauk przedszkolnych.
Projekt objęty honorowym patronatem Wójta Gminy Dębno Wiesława Kozłowskiego oraz Dębińskiego Centrum Kultury w Jastwi.

Projekt „Wyzwania Teodora” skierowany do przedszkoli, przedszkoli integracyjnych, przedszkoli specjalnych, żłobków, klubików dziecięcych, świetlic, a także klas I – III. Udział w programie to sposób na przekazanie dzieciom, czasem prostych, ale bardzo ważnych umiejętności i wartości, a wszystko za sprawą z pozoru zwykłego bociana. Teodor chce, aby przedszkolaki zdobyły siedem sprawności, które uważa za najbardziej przydatne, dlatego wyznaczy siedem zadań do wykonania. W pierwszej edycji do zdobycia są odznaki związane ze sportem, przygotowywaniem posiłku, okazywaniem pomocy, wyrażaniem emocji i uczuć, dbaniem o przyrodę, ale również znajdzie się coś dla małych artystów. Druga edycja to sprawności pomocnej dłoni, ratownika medycznego, małego chemika, detektywa, majsterkowicza, znawcy własnej miejscowości i podróżnika. Kto podejmie wyzwanie i poradzi sobie z zadaniem otrzyma odznakę, a gdy zbierze wszystkie, zostanie nagrodzony dyplomem profesora Teodora. Na placówki biorące udział w projekcie czeka certyfikat miejsca sprzyjającego wszechstronnemu rozwojowi dziecka, natomiast nauczyciele otrzymają zaświadczenie.

Cele projektu

Cele ogólne
Głównym celem niniejszego projektu jest wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka, ale także uświadomienie dzieciom, że o własny rozwój można dbać w każdym wieku, a pomoc okazywana innym jest równie ważna, jak troska o siebie samego. Natomiast wszelkie podejmowane działania mogą być kreatywnym wyzwaniem.
Cele szczegółowe
✓ Dbanie o wszechstronny i indywidualny rozwój dzieci,
✓ Zdobywanie różnych umiejętności,
✓ Rozwijanie umiejętności współpracy,
✓ Wyzwalanie pozytywnych emocji,
✓ Rozwijanie kreatywności i twórczego myślenia,
✓ Rozwijanie samodzielności,
✓ Kształtowanie empatii wobec innych osób,
✓ Kształtowanie postawy proekologicznej,
✓ Upowszechnianie zdrowego trybu życia,
✓ Kształtowanie postawy prospołecznej,
✓ Rozbudzanie zainteresowań własnym regionem, ale też odległymi krajami,
✓ Zapoznanie z tematyką dotyczącą udzielania pierwszej pomocy, numerów alarmowych,
✓ Rozwijanie zainteresowań światem nauki i eksperymentów,
✓ Rozwijanie sprawności manualnych i zdolności konstrukcyjnych.
Termin realizacji
Projekt będzie realizowany w każdej placówce od 4 października 2021 roku do 31 maja 2022 roku.